کارگاه مطالعات کیفی
مرداد 27, 1399

خداوند متعال را شاکریم که یکی دیگر از سری کارگاه های مطالعات کیفی با عنوان کارگاه جامع مطالعات کیفی در علوم اجتماعی و بهداشت در تاریخ های 24 الی 27 تیرماه 1398 در موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور برگزار شد. این کارگاه با شرکت محققین، اعضای هیات علمی و دانشجویان دکتری و فوق لیسانس در رشته های آموزش بهداشت و ارتقای سلامت، آموزش پزشکی، روانشناسی بالینی، روان پزشکی، حقوق کیفری و جرم شناسی، مددکاری اجتماعی، سیاستگذاری سلامت، مدیریت گردشگری، سلامت باروری و جنسی، رفاه اجتماعی و سلامت اجتماعی، فیزیک و مهندسی از دانشگاههای علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، علوم پزشکی ایران، علوم اجتماعی علامه طباطبایی، تربیت مدرس ، علم و صنعت و پژوهشگاه آموزش و پرورش تهران برگزار گردید.

مدرس و تسهیلگر این کارگاه دکتر فریده خلج آبادی فراهانی، دانشیار گروه جمعیت و سلامت موسسه بود و در این دوره از همکاری آقای دکتر مسعود مطلبی قائن، عضو مرکز تحقیقات بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز بعنوان کمک تسهیلگراستفاده شد. مراسم افتتاحیه کارگاه در روز دوشنبه 24 تیرماه 1398 با سخنان ریاست محترم موسسه، جناب آقای دکتر عباسی شوازی انجام شد. در این کارگاه چهار روزه، مبانی فلسفی تحقیق کیفی، انواع رویکردها و استراتژی‌های مطالعات کیفی، طراحی و جمع‌آوری داده‌های کیفی؛ تحلیل در گراندد تئوری و تحلیل محتوایی موضوعی و پدیدارشناسی، اعتبار وروایی و تعمیم نتایج و در نهایت مدیریت داده‌های کیفی با استفاده از نرم افزار مکس کیودا بصورت تئوری و کار عملی آموزش داده شد.

مهمترین دستاورد این دوره چهار روزه آموزشی، ارزیابی خوب و رضایت بالای شرکت کنندگان از کارگاه بود. ضمن قدردانی از افراد شرکت کننده در کارگاه، امید است این دوره های آموزشی قدمی در جهت توسعه کیفیت علم و تحقیق در علوم مختلف اجتماعی و بهداشتی در کشور عزیزمان، ایران باشد.

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.