کارگاه گراندد تئوري
خرداد 13, 1400

نظريه زمينه‌اي يا گراندد تئوري چيست؟

نظريه زمينه‌اي يا گراندد تئوري یک رویکرد تحقیق کیفی است که تلاش می کند نظریه‌هایي براي فهم و درک پديده ها بر اساس داده های دنیای واقعی توسعه دهد. گراندد تئوري (اشتراوس و كوربين، 1990 و 1998، كوربين و اشتراوس، 2008) ریشه  در تعامل گرایی نمادین دارد و بر اساس این دیدگاه است که واقعیت در بین مردم مذاکره می شود، همیشه در حال تغییر است و دائماً تكامل پيدا مي كند.

کلمات كليدي در گراندد تئوري

کلمه کلیدی اول در گراندد تئوري، «نظریه» است که در علم به معنای بیان یا مدل توضیحی بر اساس شواهد تحقیقاتی است. بر خلاف برخی اشکال دیگر از رويكردهاي کیفی، نظریه زمینه ای تلاش می کند فراتر از توصیف غنی (که آن را نیز دنبال می کند) برود و به توضیح پدیده های مورد نظر مي پردازد.

کلمه کلیدی دوم، “زمينه اي” است كه به معناي اين است كه اين توضیح پديده از «زمینه» بر مي آيد كه برگرفته از همان تجربیات واقعی افراد، کلمات، رفتارها و دیگر داده های به دست آمده از افرادی که مستقیماً درگیر موضوع هستند، ميباشد.-کارگاه گراندد تئوري

به عنوان مثال، اگر کسی مایل به توسعه يک نظریه زمینه ای در مورد اثرات سوء استفاده جنسي دوران کودکي در عملكرد بزرگسالي باشد، محقق ممكن است انواع مختلفي از داده ها را از افرادي كه تجربه سواستفاده جنسي در دوران كودكي داشته اند را جمع آوري كند و در مورد چگونگي اثر گذاري سوء استفاده دوران كودكي بر عملكرد بزرگسالي بر اساس اطلاعاتي كه از اين افراد بدست مي آورد، تئوري بسازد.

مشخصه منحصر به فرد اين رويكرد اين است كه ممكن است محقق بارها لازم باشد بر اساس ديد اوليه كه از تحقيق بدست آورده است ، به زمينه و بستر تحقيق بر گردد و مجدد با مشاركت كننده در تحقيق مصاحبه كند و از آنها سوالات ديگري پرسيده تا بتواند نتيجه گيري خود را تائيد يا اصلاح كند.

ابزارهای اولیه کشف در نظريه زمينه‌اي يا گراندد تئوري

ابزارهای اولیه کشف در گراندد تئوري، مصاحبه ها و مشاهدات هستند. با این حال گراندد تئوري  از اهداف توصیفی و تفسیری فراتر می رود و هدف آن ساختن نظریه ها است. هدف نهایی این رویکرد توسعه و استخراج تئوری هایی است که بر اساس واقعیت هستند و بر پایه داده های جمع آوری شده از افرادی است که در واقع با مسائل مورد بررسی، درگیر هستند.-کارگاه گراندد تئوري

یک نظریه زمینه ای  يا گراندد تئوري، نظریه ای است که از طریق جمع آوری و فهميدن داده های مربوط به موضوع در دست کشف، توسعه یافته و به طور مشروط تأیید می شود. امید این است که چنین تئوری هایی منجر به درک بهتر پدیده مورد علاقه و ایده هایي براي اعمال برخی کنترل ها بر پدیده موردنظر شود. اگرچه نظریه زمینه اي فرايندي دقيق وسختگيرانه دارد، اما خلاقیت نقش مهمی در آن فرایند دارد.

در مورد استفاده از ادبیات در رویکرد نظریه زمینه ای اختلاف نظرهايي وجود دارد، برخي معتقد هستند كه دانستن زودهنگام ادبيات تحقيق در اين نوع رويكرد موجب ميشود كه خلاقيت كم تر شود و موجب شود طبقات، دسته بندي ها و نتايج مطالعات پيشين موجب محدود كردن خلاقيت محقق در كشف فرمولهاي جديد شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *