ارزیابی انتقادی مطالعات کیفی
خرداد 22, 1400

ویدیوی آموزشي ارزیابی انتقادی مطالعات کیفی، در راستای آموزش روش تحقیق کیفی برای محققین، اعضای هیات علمی و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد. آموزش ارزیابی انتقادی تحقیق کیفی و يا مقاله کیفی، مناسب محققینی است که متاسنتز (مطالعه مروري تحقيقات كيفي) انجام میدهند و یا داوری مقالات كيفي و پايان نامه کیفی انجام داده و یا در صدد نوشتن نتایج تحقیق کیفی در قالب مقاله و سابميت آن به مجلات علمي پژوهشي معتبر می باشند.

محتوای فايل ويدئويي ارزیابی انتقادی مطالعات کیفی

در این ویدیو 8 معیار مهم آموزش داده می شود که لازم است هر مقاله کیفی آنها را داشته باشد تا مناسب تلقی گردد و احتمالا انتخاب شود براي بررسي مروري و يا براي چاپ در مجله معتبر علمي پژوهشي. در اين ويدئوي آموزشي بر دو فاكتور مهم كه موجب مي شود مقاله جذابيت اوليه براي بررسي ساير محققين داشته باشد تاكيد مي گردد كه شامل “مسئله پژوهش” و “سوال تحقيق” است . مسائل پژوهشي مهم و اساسي و نحوه ارائه شفاف سوال پژوهش بر جذابيت اوليه مقاله مي افزايد .

اين معيارها شامل تناسب سوال تحقيق کیفی با رويكرد پژوهش كيفي ، تناسب استراتژي نمونه گيري با رويكرد پژوهش كيفي ، اطلاعات كافي در مورد روش جمع آوري داده و تناسب آن با رويكرد مشخص پژوهش كيفي ، تحليل داده ها و تناسب آن با رويكرد كيفي ، نقش محقق در فرآيند پژوهش و مشخص نمودن موقعيت محقق در پژوهش، ملموس بودن نتايج پژوهش، انطباق نتيجه گيري با يافته هاي پژوهش و در نهايت انتقال پذيري يافته هاي پژوهش به ساير بافت ها و بسترهاي باليني و اجتماعي مي باشد.

در اكثر موارد در آموزش روش تحقيق كيفي اين معيارها بطور جداگانه بعنوان ارزيابي انتقادي ارائه نمي گردد و اين ويدئو ملاك هاي ارزيابي انتقادي را بطورخلاصه ارائه مي كند. مدت اين ويدئو 18 دقيقه بوده و افرادي كه تمايل داشته باشند اطلاعات جزئي تر در مورد روش تحقيق كيفي با تاكيد بر مقاله نويسي كيفي كسب كنند پيشنهاد مي شود محصول فايل ويدئويي 4 ساعته با عنوان” اصول مقاله نويسي كيفي و نكات كاربردي آن” كه در مهر ماه 1399 برگزار گرديد ، از وب سايت مطالعه كيفي، بخش محصولات تهيه نمايند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.